معرفی پورتال پارسا

معرفی پورتال پارسا

پرتال پایگاهی است بر روی وب که به تبادل اطلاعات با کاربران می پردازد. پرتال اطلاعات را از منابع مختلف جمع آوری و به کاربران خود ارائه می دهد تا آنها نیازهای خود حول محور فعالیت آن پرتال را بصورت مجتمع در یک پایگاه واحد بدست آورند.

پرتال ها بر خلاف وب سایت ها به منابع و پایگاه های مختلف متصل هستند و دائما با آنها در حال تبادل اطلاعات بوده و در نهایت اطلاعات مورد نیاز کاربران خود را بصورت دسته بندی شده ارائه می دهند. البته این بدین معنا نیست که خود هیچ گونه اطلاعاتی منتشر نمی کنند، بلکه پرتال ها خود نیز قابلیت انتشار اطلاعات سازمان یا شرکت خود را دارند و در صورت لزوم با سایر پرتال ها به اشتراک می گذارند.

امروزه پرتال ها فقط جنبه اطلاع رسانی ندارند، بلکه به کاربران خود این امکان را می دهند که از خدمات الکترونیکی سازمان یا شرکت بهره مند شوند. این خدمات مواردی همچون تامین ناحیه کاربری است که به کاربران اجازه می دهد اطلاعات مورد نیاز خود را مدیریت نمایند.

فناوری های پرتال پارسا :

پرتال ها بدون وجود فناوری های ارتباطی مثل وب سرویس ها، SOAP و API عملا یک وب سایت بیشتر نیستند. مهمترین برجستگی پرتال پارسا نسبت به وب سایت ها (و بعضاً CMSها) وجود چنین فناوری هایی است. این فناوری ها راه های ارتباطی استاندارد بین تمامی پرتال های روز دنیا است، صرف نظر از اینکه از چه سیستم عامل و سخت افزاری استفاده می کنند.

(SSO (Single sign-on :

یکی از ویژگی های مهم و لاینفک پرتال پارسا بشمار می آید. این ویژگی باعث می شود که کاربر تنها با داشتن یک شناسه کاربری و رمزعبور به مجموعه ای از سرویس ها در یک یا چندین دامنه (Domain) دسترسی داشته باشد این سرویس ها حتی می توانند بر روی بیش از یک پرتال و در آدرس های اینترنتی (دامنه) متفاوتی قرار داشته باشند، اما کاربر با یک بار وارد کردن شناسه و رمز خود امکان ورود به ناحیه کاربری در همه این آدرس ها (مشروط بر داشتن دسترسی) را دارد. تمرکز پرتال: پرتال های بسیاری وجود دارند که بر روی خدمات خاص متمرکز بوده و یا به ارائه خدمات به شکلی جامع می پردازند، به عنوان مثال پرتال فروشگاهی بر روی خدمات اقتصادی و بازار متمرکز است و یک پرتال خبری بر روی مسائل خبری و رسانه ای متمرکز است. این امکان در پرتال پارسا به وضوح قابل استفاده می باشد .

تفاوت پرتال با وب سایت:

بطور کلی تفاوت وب سایت با پرتال را می توان در موارد ذیل خلاصه نمود:

1. وب سایت انطباق پذیر نیست، بدین معنا که نمی توان محتوای آن را بصورت خودکار تغییر داد، در حالی که محتوای پرتال بصورت خودکار و بدون دخالت نیروی انسانی قابل تغییر است.

2. وب سایت انعطاف پذیر نیست، بدین معنا که نمیتوان محتوای وب سایت را بصورت آنلاین تغییر داد، در حالی که محتوای پرتال با استفاده از کنترل پنل به سادگی قابل تغییر است.

3. وب سایت محاوره ای نیست، بدین معنا که با کاربر ارتباطی برقرار نمی کند و با او به تبادل اطلاعات نمی پردازد، در حالی که پرتال بر اساس نیاز کاربر اطلاعات مورد نیاز او را ارائه می دهد.

4. وب سایت صرفا جهت اطلاع رسانی است، در حالی که پرتال علاوه بر اطلاع رسانی به جمع آوری اطلاعات نیز می پردازد. شما بهتر خواهید توانست این تفاوت ها را در پرتال پارسا درک نمایید .

تفاوت پرتال با CMS:

سی ام اس (سیستم مدیریت محتوا - Content Management System) صرفاً جهت مدیریت محتوای یک وب سایت بکار می رود. در حالی که پرتال پارسا با در برگرفتن سی ام اس درون خود علاوه بر این قابلیت، امکان تبادل اطلاعات با پرتال های دیگر و جمع آوری اطلاعات از منابع مختلف و همچنین امکان اتصال پرتال ها را در دامنه های مختلف فراهم می سازد. به عبارتی دیگر سی ام اس زیر سیستم لاینفک پرتال پارسا بوده هر چند که به تنهایی نیز کاربرد دارد.

گروه تجارت الکترونیک پارسا با محصول منحصر به فرد خود پرتال پارسا در خدمت شما خواهد بود.